Pomimo nawet najszczerszych chęci i bardzo skrupulatnego dbania o zęby, zdarza się taka sytuacja, gdy traci się je całkowicie. Na szczęście nie oznacza to, że trzeba resztę życia spędzić bez jednego lub kilku zębów. Na rynku istnieją implanty zębów, które bardzo skutecznie zastępują te prawdziwe. Czym one konkretnie są oraz co o nich trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję co do ich wstawienia?
Czym są implanty zębów?
Implant zębowy to sztuczny ząb, który do złudzenia przypomniana ten prawdziwy. Jest to element, który posiada dwie części. Jedną montuje się bezpośrednio w kości szczęki i jest to po prostu dość sporych rozmiarów śruba. Druga część to tzw. korona, którą nakręca się na wcześniej umieszczoną w kości podstawę. Korona jest wykonana w taki sposób, aby dokładnie odwzorowywać wygląd i sposób używania prawdziwego zęba. Żeby implant mógł jak najdłużej zachowywać swoje właściwości, wykonany jest z odpowiednich materiałów. Część wewnętrzna to tytan, ponieważ jest to materiał nie tylko bardzo mocny, lecz również doskonale tolerowany przez ciało człowieka. Korona najczęściej wykonana jest z porcelany, aby oprócz tego, że ładnie wygląda, mogła być także odpowiednio mocna.
Jak wygląda zabieg wszczepiania implantu zębowego? Na samym początku dokonuje się oceny stanu kości szczęki poprzez wykonanie zajęcia rentgenowskiego. Jeśli jest ona w odpowiedniej kondycji, kość zostaje nawiercona, a następnie umieszczony w niej zostaje implant. Zanim przejdzie się do mocowania korony, implant musi zostać całkowicie przyjęty przez organizm, co może potrwać nawet do pół roku. Po tym czasie, jeśli wszystko jest dobrze, wkręcana jest śruba gojąca, kształtująca dziąsło oraz przyśpieszająca proces gojenia. Na samym końcu nakładana jest na implant korona.
Czy każdy może mieć wszczepiony implant zęba?
Jak zatem widać, implanty zębów to rewelacyjny sposób na to, aby uzupełnić braki zębów. Powstaje jednak pytanie, czy każdy może sięgnąć po taką metodę? Czy są jakieś konkretne wskazania i przeciwwskazania, co do jej użycia?
Wiele osób sądzi, że do przeciwwskazań wykonania implantów zębowych zaliczają się takie czynniki, jak przebyte choroby, wiek pacjenta, czy też różnego rodzaju urazy. Nic podobnego, ponieważ to właśnie te czynniki zaliczają się do wskazań, które predysponują daną osobę do tego, aby wykonała u siebie takowe implanty. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to zaliczają się do nich takie sprawy jak ciąża, zbyt młody wiek pacjenta, a także osteoporoza. Niewskazane jest również wykonywanie implantów u osób cierpiących na padaczkę, niską krzepliwość krwi, czy też cukrzycę, nowotwory i AIDS.
Czy implanty są drogie?
Wiele osób marzy o tym, aby zamontować u siebie implant zęba. Niestety przeraża je kwota takiego zabiegu. Jak konkretnie kształtują się ceny implantów? W zależności od tego, gdzie się je będzie wykonywało, oraz z jakiego materiału — tytan może występować w różnych wersjach — koszt jednego zęba powinien wahać się od około 1,5 tysięcy złotych, do około 6 tysięcy złotych.
Jeśli ktoś będzie decydował się na wszczepienie implantu, warto poważnie się zastanowić, czy dobrym pomysłem nie będzie dołożenie do tego lepszego modelu, który cechuje się o wiele wyższą jakością oraz co bardzo ważne, trwałością.