żaluzje wewnętrzne drewniane

Osłony okienne w naszych domach powinny nie tylko zapewniać nam prywatność i ochronę przed nadmiernym słońcem, ale również pełnić funkcję dekoracyjną. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wybieramy żaluzje wewnętrzne do domu lub mieszkania. Jest to nie tylko propozycja funkcjonalna, ale również taka, która pasować będzie do zdecydowanej większości naszych wnętrz.

Rodzaje żaluzji wewnętrznych

Najczęściej żaluzje dzieli się na dwa główne rodzaje: poziome oraz pionowe. Żaluzje poziome są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się do okien o różnych wymiarach. Ten rodzaj będzie odpowiednim wyborem zarówno do pomieszczeń biurowych, jak i do domu. Żaluzje pionowe skierowane są natomiast głównie do posiadaczy bardzo dużych okien. Najczęściej spotykamy je w pomieszczeniach biurowych oraz usługowych. Obydwa rodzaje żaluzji zdecydowanie się od siebie różnią i mają zupełnie inne właściwości.

Żaluzje poziome

Najczęściej wykonane z dwóch gatunków materiałów, którymi są aluminium oraz drewno, czasami bambus.

  • żaluzje aluminiowe — najbardziej popularne osłony przeciw promieniom słonecznym. Są bardzo trwałe i odporne zarówno na wilgoć, jak i wodę. Najlepiej sprawdzą się w kuchniach i łazienkach. Materiały i ceny tego rozwiązania są bardzo przystępne.
  • żaluzje drewniane — wprowadzają do wnętrza elegancję oraz sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardzo przytulne. Promienie słoneczne bardzo dobrze się od nich odbijają. Nie są polecane do pomieszczeń bardzo wilgotnych.

Żaluzje pionowe

Są to najczęściej długie pasy wykonane z materiałów, które montuje się do szyny przymocowanej do sufitu ewentualnie ściany. Istnieje możliwość sterowania ręcznego lub elektrycznego. Bardzo dobrze sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, do osłaniania dużych szklanych powierzchni. Za ich pomocą możemy stworzyć jednolitą przesłonę, bez tworzenia podziałów. Rozwiązanie to jest dostępne w różnych szerokościach lameli. Istnieje możliwość zamontowania ich na skosach, dzięki czemu sprawdzą się na poddaszach.