Każdy miłośnik psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecność zwierzaka w domu może znacznie wpłynąć na poprawę samopoczucia. Okazuje się, że można w ich towarzystwie także dbać o kondycję fizyczną – przy okazji fundując sobie i pupilowi świetną zabawę. Jak urozmaicać spacery z psem i spędzać czas w ruchu także w mieszkaniu? Aktywność z psem ma różne oblicza, dlatego każdy może wybrać swoją ulubioną wersję ćwiczeń.
Aktywny spacer, czyli co robić z psem w plenerze, by był to efektywny i obustronny trening
Jedną z bardziej popularnych form aktywności z jest bieganie. Fani joggingu i posiadacze psów mają więc dobrą okazję do tego, by jednocześnie zadbać o swój trening oraz spędzić czas wolny ze swoim pupilem – a jak wiadomo, psy potrzebują regularnej aktywności. Bezpieczny i w pełni dopasowany do ćwiczących trening zapewnia smycz do biegania z psem oraz pasy do zakładania na biodra. Standardowe akcesoria mogą okazać się bardzo uciążliwe podczas większej aktywności – a przecież chodzi o to, by czerpać z niej przyjemność oraz budować efekty. Sporą popularnością cieszą się smycze z amortyzatorem, dzięki którym szarpnięcia podczas biegu są mniej odczuwalne. Tego typu produkty charakteryzują się również większą odpornością na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne – nie trzeba więc martwić się tym, że smycz, lina czy pasy będą zniszczone po kilku treningach. Dla urozmaicenia aktywności można biegać z psem po schodach – wtedy warto robić to bez smyczy lub też uczyć zwierzaka poruszania się w tym samym tempie.
Aktywność z psem jest możliwa także w domowych warunkach
Bieganie jest bardzo popularną formą aktywności, jednak nie każdy ją lubi. Jogging może niektórym kojarzyć się z monotonią, która zupełnie nie przynosi przyjemności – a to skutecznie odwodzi od regularnego trenowania. Dla osób, które preferują domowe aktywności lub te mniej typowe, poleca się wyścigi z psem, które polegają na tym, by jak najszybciej przemierzyć dany odcinek na czworakach. Takie działania uaktywniają mięśnie brzucha u właściciela i przy okazji pobudzają w zwierzaku cechy rywalizacyjne – zaangażowanie i rozrywka gwarantowane. Nawet z pozoru błahe wykonywanie planku, czyli tzw. deski może sprawić, że psiak zechce dołączyć do swojego właściciela i poruszać się razem z nim na wybraną komendę. Systematyczne wdrażanie pewnych zachowań oraz regularne uczenie psa danych wzorców ruchowych może przynieść w przyszłości wiele efektywnych i przyjemnych pomysłów na ćwiczenia.
Trening z psem może wykonywać zarówno domator, jak i osoba preferująca aktywność w plenerze. Uczenie zwierzaka konkretnych ćwiczeń to dobry sposób na to, by zyskać najlepszego kompana do treningu.